Wybierz studia

Drodzy Maturzyści! Już niebawem staniecie przed bardzo ważnym wyborem, dotyczącym kierunku studiów. Niewątpliwie decyzja którą podejmiecie zaważy zasadniczo na Waszej przyszłości. Brzmi poważnie, ale spokojnie "nie taki diabeł straszny?".

Od czego zacząć? Jakie kryteria wyboru przyjąć? Na co zwracać uwagę? Co jest niezbędne, a co mniej istotne?

Przede wszystkim to Wasza i tylko Wasza osobista decyzja. Oczywiście warto szukać porad u różnych źródeł, ale ostatecznie podejmijcie ją sami. To pierwszy krok do kształcenia odpowiedzialności za własne wybory. Nie sugerujcie się niepotwierdzonymi, często mylnymi opiniami. Informacji szukajcie jedynie w miejscach wiarygodnych tzn. w uczelniach czy w Internecie. I co najważniejsze: wybierzcie to, co jest zgodne z Waszymi zainteresowaniami, pasjami, zdolnościami. W przeciwnym wypadku okres studiów może stać się koszmarem, a nie czasem, który będziecie mile wspominać.

Oczywiście perspektywa zdobycia zatrudnienia w zawodzie jest istotnym elementem, ale nie może zdominować wyboru, gdyż często wymaga całkowitego przekwalifikowania się, co nie zawsze przynosi efekty i radość. Konfrontujcie opinie i wiadomości na temat studiów. Porównujcie uczelnie i systemy oraz procesy rekrutacyjne. Domagajcie się od ich organizatorów szczegółowych informacji. Niestety nie zawsze wszystko jest jasne.

Mierzcie siły na zamiary! Dobrą strategią, gdy dokonacie już wyboru kierunku, jest złożenie dokumentów do zróżnicowanych placówek. Przynajmniej do jednej, która ma niższe progi przyjmowania na studia. To swego rodzaju zabezpieczenie na wypadek niepowodzenia i nie dostania się tam, gdzie pragnęliście. Wiadomo przecież, że przeczucia co do wyników matur i realne osiągnięcia bywają rozbieżne. Miejmy jednak nadzieję, że nikogo to nie spotka.

Istotną sprawą jest też wybór miasta, zapewne dlatego, Kraków cieszy się tak wielką popularnością. Ale wierzcie mi - nie bez powodu. To wspaniałe i magiczne miasto, które swoją niepowtarzalną atmosferą ujmuje każdego gościa, który choć raz pojawi się w jego granicach.

Biorąc pod uwagę Waszą sytuację materialną, sprawdźcie jak przedstawia się baza socjalna danej placówki: na jakich warunkach otrzymacie stypendium socjalne, dofinansowania czy prawo do zakwaterowania w domu studenckim. Jeśli już szczęśliwie wstąpicie w poczet studentów jakiejś uczelni, rozejrzyjcie się też za dogodnym i w miarę tanim mieszkaniem, bo niestety nie dla wszystkich wystarcza miejsc w akademikach.

To chyba wszystko, o czym należy pamiętać przy wyborze studiów jako inwestycji na przyszłość. Wystarczy tylko wdrożyć te rady w życie i do dzieła! A my ze swojej strony życzymy połamania piór na egzaminach maturalnych i powodzenia w czasie rekrutacji. Trzymamy kciuki!!!