Prawie Kino i “La la land”

Spotkanie z prof. Bogusławem Skowronkiem oraz pokaz filmu La La Land – relacja

We wtorek, 22 stycznia, odbył się pierwszy w bieżącym roku akademickim pokaz filmowy z cyklu „Prawie Kino”, organizowany przez członków NZS Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Tym razem w Audytorium im. prof. W. Danka obejrzeliśmy hollywoodzki przebój 2016 roku, zdobywcę sześciu Oscarów – komediodramat La La Land w reż. Damiena Chazelle’a. Seans poprzedziła rozmowa z filmoznawcą oraz prorektorem ds. kształcenia UP, prof. Bogusławem Skowronkiem.

Prof. Bogusław Skowronek jest polonistą, filmoznawcą i popularyzatorem sztuki filmowej. W latach 2012-2016 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a w 2016 roku objął stanowisko Prorektora ds. Kształcenia UP. Autor klilkudziesięciu książek i prac naukowych z zakresu lingwistyki kulturowej, filmoznawstwa, medioznawstwa oraz badań kulturowych.

Opowiedzmy krótko o samym filmie: Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu i sił dla siebie nawzajem. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń? [opis dystrybutora filmu]

Prof. Skowronek m. in. przybliżył krótko historię musicalu, czyli gatunku filmowego, do którego odwołuje się La La Land; zdradził również tytuły swoich ulubionych filmów oraz nazwiska aktorów i aktorek, których szczególnie ceni. Opowiedział również o projekcie, który niegdyś współtworzył, a mianowicie Dyskusyjnych Klubach Filmowych działających przy dawnej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Pan Profesor wyraził radość z faktu, że również dziś wśród studentów znajduje się wielu miłośników kina, którzy chcą rozmawiać o obejrzanych filmach. Po zakończeniu dyskusji uczestnicy spotkania mogli zadać Panu Profesorowi pytania. Autorzy najlepszych z nich otrzymali upominki od naszych partnerów, Teatru Barakah i Sceny Supernova. Spotkanie poprowadził koordynator projektu, Łukasz Warzecha.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za liczne przybycie i już teraz zapraszamy na kolejne wydarzenia Prawie Kina w Krakowie!

Red. Szymon Rój