Maraton filmowy i amerykańskie klasyki na UP!

We wtorek 21 listopada odbył się Maraton amerykańskich klasyków! przygotowany przez NZS-iaków z projektu Prawie Kino Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. To wydarzenie jest kontynuacją cyklu Prawie Kino: American Classics w ramach współpracy z Ambasadą USA.

Wspólnie obejrzeliśmy “Casablankę” oraz “Wszyscy ludzie prezydenta” w Audytorium Danka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a krótką prelekcję do poszczególnych filmów poprowadziła Patrycja Chudy – koordynatorka projektu Prawie Kino.

Katarzyna Szpila, Patrycja Chudy, Łukasz Warzecha

CASABLANCA”, reż. Michael Curtiz (1942)

Richard “Rick” Blaine’a (Humphrey Bogart) prowadzi klub nocny w Casablance w Maroku podczas II wojny światowej. Pomimo presji, jaką nieustannie otrzymuje od lokalnych władz, kawiarnia Ricka stała się schronieniem dla uchodźców, którzy chcą zdobyć nielegalne listy, które pomogą im uciec do Ameryki. Pewnego dnia Ilsa Lund Laszlo (Ingrid Bergman), dawna kochanka Ricka oraz jej mąż – Victor Laszlo (Paul Henreid), pojawiają się w jego kawiarni i wtedy Rick staje przed trudnym wyzwaniem, które wywoła nieprzewidziane komplikacje, zawód miłosny i ostatecznie rozdzierającą decyzję.

“Casablanca” – projekcja filmu

„WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA”, reż. Alan J. Pakula (1976)

Kulisy „afery Watergate”. Dwójka reporterów Washington Post, Bob Woodward (Robert Redford) i Carl Bernstein (Dustin Hoffman) trafia na sensacyjne informacje dotyczące włamania do siedziby partii Demokratów w 1972. Ślady prowadzą do Białego Domu. Ta afera polityczna w połączeniu z kryzysem konstytucyjnym, doprowadziła do rezygnacji z urzędu prezydenta USA Richarda Nixona.

“Wszyscy ludzie prezydenta”

Podczas prelekcji usłyszeliśmy dużo ciekawostek (nawet historycznych) dotyczących przedstawionych filmów. “Casablanca” przedstawiała problematykę II wojny światowej a drugi film “Wszyscy ludzie prezydenta” dotyczył głośnej afery Watergate i jakie niebezpieczeństwo czyhało na znanych dziennikarzy.

Serdecznie dziękujemy za przybycie i do zobaczenia na kolejne wydarzenia
Autor: Patrycja Chudy